Wieża pozwala przyglądnąć się dzikiej przyrodzie pod Staffelde
Wieża obserwacyjna w Mescherinie pozwala turystom zwiedzającym park narodowy rozglądnąć się po polderze Staffelder Polder z wysokości 11 m
Najnowsza wieża obserwacyjna w Parku Narodowym Unteres Odertal znajduje się tuż przy Odrze na północ od mostu granicznego Mescheriner Grenzbrücke. Posiada smukły kształt i łukowaty dach, nawiązujący do skrzydeł żurawi. Stanowi tym samym atrakcję architektoniczną na północnych obrzeżach wielkopowierzchniowego obszaru chronionego. Z platformy widokowej mieszczącej się na wysokości 11 m roztacza się wspaniały widok na Staffelder Polder.
Przed oczami turystów otwiera się tu niejako widok na przyszłość doliny Odry. Na polderze Staffelder Polder dzika przyroda może bowiem rozwijać się już od 20 lat w sposób spokojny i niezakłócony. Dominują tu krajobrazy trzcinowe pokrywające duże połacie terenu poprzecinane ciekami. Już w chwili utworzenia obszaru chronionego w 1995 roku wstrzymano w parku narodowym użytkowanie tego wysuniętego najbardziej na północ poldera skrajnego do celów gospodarczych. Obszar o powierzchni 63 ha zwrócony został w ten sposób przyrodzie. Tym samym należy on do najstarszych stref dzikiej przyrody na terenie Parku Narodowego Unteres Odertal. W 1999 roku wał nad Odrą ograniczający polder Staffelder Polder nacięto w trzech miejscach i zniesiono zupełnie na łącznej długości 200 m. Woda Odry może w związku z tym również na tym obszarze rozprzestrzenić się swobodnie w razie powodzi. Dzięki temu zaczęły występować tu naturalne warunki potrzebne do powstania łęgowego trzęsawiska zasilanego wodami powodziowymi. W dającym się przewidzieć okresie osuszona niegdyś powierzchnia odzyska swoje najważniejsze funkcje ekologiczne, np. funkcję wiązania składników pokarmowych z Odry i gromadzenia dwutlenku węgla. Poza tym żywe trzęsawisko może akumulować wodę. W okresach występowania wielkiej wody wchłania wodę, którą potem w okresach suszy stopniowo oddaje. Obserwatorzy przyrody znajdą tu m.in. noclegowiska żurawi. Nacięcie wału kosztowało 230 tys. euro. Zrealizować można je było jako działanie wyrównawcze i zastępcze w ramach podwyższenia wałów nad Odrą. Łączne koszty wieży obserwacyjnej w Mescherinie wynoszą ok. 260 tys. euro. Do jej budowy wykorzystano drewno modrzewia z brandenburskich lasów. Wieża powstała dzięki unijnym środkom pomocowym w ramach polsko-niemieckiego projektu INTERREG realizowanego przez Park Narodowy Unteres Odertal i Dyrekcję Regionalną Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Wieża obserwacyjna stoi w miejscu łączącym Park Narodowy Unteres Odertal z polskim Parkiem Krajobrazowym Dolina Dolnej Odry. Dotrzeć do niej nie jest trudno: Autem jedziemy drogą federalną B 2 i B 113 do mostu nad Odrą w Mescherinie i parkujemy na parkingu parku narodowego przy wjeździe do miejscowości Mescherin. Do wieży obserwacyjnej możemy dojść stąd pieszo – znajduje się w odległości mniej więcej 150 m od parkingu, bezpośrednio na północ od mostu nad brzegiem Odry. Mostem w Mescherinie możemy ponadto przedostać się na wschodnią stronę Doliny Dolnej Odry. W Mescherinie jest szereg punktów gastronomicznych, do których można wstąpić i się w nich posilić. Niewielkie pole namiotowe zaprasza w miesiącach letnich do przenocowania. Korzystają z niego chętnie turyści rowerowi poruszający się szlakiem rowerowym „Oder-Neiße-Radweg”.